Ако бебето ви има жълтеница трябва да знаете, че кърменето има ключова роля за преодоляването й, както е вярно и обратното – жълтеницата и нейните прояви могат да окажат силно влияние върху кърменето и храненето на бебето като цяло.
Защо в първите дни се налага често да будите бебето, за да го накърмите? Вижте нашите съвети как да реагирате при бебешката жълтеница.
Моята история
Когато се роди дъщеря ми, още в болницата си отдъхнах, защото тя се оказа едно спокойно и спящо хрисимо бебе. Другите майки в стаята дори ми завиждаха. Кърмех я „на поискване”, както бях чувала, че е редно да се прави. Чаках я да се събуди и да поиска да суче.
Междувременно физиологичната й жълтеница се влошаваше и паузите между храненията прогресивно се увеличаваха, защото тя отваряше очички все по-трудно. Успокоявах се, че щом така блажено спи, надали е гладна. И тази заблуда продължи цели две седмици...
Накрая кантарът в бебешката консултация съвсем категорично ми показа колко много съм грешала. Вместо очакваното наддаване, моята малка „жълтурка” дори не беше успяла да възстанови рожденото си тегло.
Все още не знаех, че кърменето „на поискване” е трудно постижимо (понякога дори рисково) през първите дни - особено при бебетата с изявена физиологична жълтеница. Тези мъници са толкова поспаливи, че за една млада майка е почти невъзможно да разпознае сигналите за глад, които рожбата й дава, дори докато спи. А е от изключително важно значение кърменето да бъде организирано така, че да се избегне евентуално недохранване, което само би влошило състоянието на жълтеницата.
Основният извод, до който стигнах с моя горчив опит, бе, че дългият сън на този етап е наш враг. Колкото и да не ми се искаше, налагаше се вече да будя дъщеричката си преди всяко кърмене, за да спре да пропуска хранения и да навакса с наддаването. Този „боен” хранителен режим продължи две-три седмици, докато малката „жълтурка” не се превърна в едно беличко активно будуващо бебче. Вече можех да си отдъхна. Бяхме успели да преодолеем (макар и по трудния начин) опасната комбинация от жълтеница и недохранване.
В последствие разбрах, че моята история за трудното начало на кърменето с дъщеря ми е историята и на много други майки. Надявам с нашите съвети от специалист твоята история да е много по-хубава.
Как да реагирате?
Може би ви е направило впечатление, че бебето ви спи почти през цялото време и често не се събужда за хранене.
Причина за това са високите нива на билирубин, които имат седативен (успиващ) ефект. Много родители погрешно тълкуват продължителния сън на бебето като знак, че то е доволно и не е гладно. На практика, обаче, се случва точно обратното. Когато бебето не се храни достатъчно често и не получава нужните му калории, организмът му преминава в „авариен” режим на работа, който цели максимално пестене на енергия.
В резултат то започва да спи още повече, да се храни още по-малко и така се завърта опасен порочен кръг. Блажено спящото бебе е невероятно умиляваща гледка, но не допускайте емоциите да ви подведат.
В момента бебето ви повече от всякога има нужда да се храни редовно, не да спи непробудно с часове. Не допускайте паузите между храненията да надхвърлят 2,5-3 часа. Ако е необходимо, събуждайте всеки път бебето, ако се успива по-дълго. Бъдете сигурни, че така правите най-доброто за него в момента.
В случай, че бебето ви спи непробудно и не знаете как да го събудите за хранене, можете да опитате някои от следите трикове:
-
леко го разсъблечете, кат по кат, като внимавате да не се охлади прекалено;
-
масажирайте стъпалата и ръчичките му;
-
леко разтрийте зоната между раменцата и вратлето;
-
сменете пелената му;
-
вземете го на ръце и леко го полюшвайте към негово ляво и дясно като имитирате движението на бебешка люлка/кошче;
-
нежно навлажнете челцето му;
Обикновено тези съвети дават резултат, но ако разбуждате бебето изключително трудно, както и в случай, че жълтеникавото оцветяване се засили или обхване нови зони от тялото, не се колебайте да се консултирате с педиатър възможно най-скоро.
Кърма или глюкоза
Все още често битува мнението, че детето с жълтеница има нужда да приема глюкоза, за да може организмът по-бързо да се освободи от излишния билирубин. С предписанието за прием на глюкозен разтвор се целят основно две неща – бебето да се хидратира (т.е. да се осигури поемане на достатъчно течности) и в тялото да се внесат калории, необходими за функционирането на незрелия и претоварен в този момент черен дроб.
Кърмата от своя страна, при достатъчно често и ефективно кърмене, осигурява именно това – оптималното количество течности и калории за бебешкия организъм. Допълнително лаксативният й (слабителен) ефект спомага за по-бързо изхвърляне на мекониума, което е особено важно за изчистването на организма от излишния билирубин. Ето защо, настоящите тенденции за преодоляване на жълтеницата не включват назначаване на глюкоза, а акцентират върху ролята на успешното кърмене.
Мнението на специалиста: Нели Стефанова, консултант към Национална асоциация „Подкрепа за кърмене”, София
Жълтеница/иктер се нарича всяко жълто оцветяване на кожата, склерите (бялата част на очите) и други тъкани в тялото, причинено от твърде високи нива на билирубин в кръвта.
При новородените най-често причината за това състояние е физиологична - част от еритроцитите (червените кръвни телца) на бебето се разрушават с помощта на черния дроб и отделеният билирубин се изхвърля от тялото чрез изпражненията.
Важно е родителите да запомнят, че по-доброто хранене (кърмене) на детето означава по-добра работа на черния дроб, води до достатъчно чести изхождания и по-бързо изхвърляне на билирубина, респективно – и до по-бързо отшумяване на жълтеницата. И обратното – недохранването може да влоши и удължи жълтеницата.