
Детската ревност
Появата на второ дете в семейството често е повод за стрес за първото. Случва се, независимо каква е възрастта на по-голямото. Ролята на родителите има ключово значение за адаптацията на детето към новата ситуация.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Появата на второ дете в семейството често е повод за стрес за първото. Случва се, независимо каква е възрастта на по-голямото. Ролята на родителите има ключово значение за адаптацията на детето към новата ситуация.
Да научиш малкото да използва гърне е важно за теб не само от финансова гледна точка. Осъзнае ли детето, че е в състояние да контролира нуждите си, това ще му даде повече свобода и независимост.
Децата започват да контролират ходенето по нужда едва след като достигнат до определено ниво на физическо и психическо съзряване. При всяко мъниче това се случва по различно време, така че не сравнявай твоя малчуган с останалите.
Много родители започват с опитите около 12-тия или 18-тия месец. В крайна сметка няма точен график за успех - когато оставиш детето без предпазни мерки ще разбереш и дали наистина е готово за това.
Остави гърнето в дневната зона за игра, така че детето да го вижда. Обясни му за какво служи. Остави го да те наблюдава, когато и ти ходиш до тоалетната, като през това време му обяснявай какво правиш. Ако детето се изхожда почти по едно и също време всеки ден, можеш да използваш това като старт с опитите, като му предложиш гърнето.
Използвай определена дума, която описва голямата нужда, така че детето да знае какво му подсказваш. Не насилвай нещата, ако отказва, просто му сложи обратно пелената и опитай пак след няколко дни.
Ако детето не иска да сяда на гърне и се инати – просто почисти и отложи нещата малко във времето. Нека вижда постоянно гърнето в стаята. Най-лошото, което може да направиш е да накараш детето да се чувства виновно, че се е изпуснало.
Ако детето не показва какъвто и да е интерес към гърнето – не се притеснявай. Напомняй си, че няма човек, който не се е научил :). Не допускай детето да приеме всичко това като битка за надмощие – тогава неуспехът ти е гарантиран задълго.
Децата имат огромна нужда от поощрение и похвали, така че когато свърши работата където трябва не забравяй да го поздравиш подобаващо.
Етапи в развитието на навици за самостоятелност:
1 г.Дори и да научиш мъничето да сяда на гърнето, това не означава, че е усвоило новата задача. По-скоро на този етап можеш да формираш неговото положително отношение към самия предмет. Прави първите си опити да се храни самостоятелно. Учи го и му обяснявай защо трябва да мием ръцете си често.
2 г.
В началото на периода детето вече има усещане за това, кога има нужда от гърнето. Опитва се само да се облича, но не може да се закопчава. Храни се самостоятелно (с малко помощ :).
3 г.
Вече може да контролира мускулатурата и пикочния мехур напълно уверено.
Храни се самостоятелно и започва да помага при обличането си.4 г.
Мие си зъбите и ръцете, съблича се и се облича самостоятелно.
На всеки родител се случва да се разгневи и да не понесе някоя глупост или...
Предучилищното обучение е необходимата преходна стъпка между детската градина и...
Времето навън е идеално за игри на открито. А какво по-хубаво от това да се...
Палаво или хиперактивно е твоето дете? Оказва се, че прост отговор на този...
Много хора се притесняват да не напълнеят или да не изхарчат спестяванията си...