
Настинка или нещо повече?
Като майка сигурно си забелязала колко е податливо и уязвимо твоето дете към простуди и болести при резки температурни промени.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Като майка сигурно си забелязала колко е податливо и уязвимо твоето дете към простуди и болести при резки температурни промени.
В повечето случаи причина е вирусна или бактериална инфекция на горните дихателни пътища. Заболяването може да бъде както в лека форма (без повишение на температурата, без силна кашлица и без загуба на апетит), така и в тежка (освен всички признаци на простуда, детето го мъчи и силна кашлица, температурата е над 38 градуса, не се чувства добре). В този случай обикновено лекарят поставя диагноза „остър бронхит“.
Непременно се обърни към лекар, защото при подобно състояние има риск от задушаване. Ако кашлицата е на пристъпи и при дишане гърдичките „свирят“, то тогава е „виновен“ обструктивния бронхит. При децата до 2 години някои вируси причиняват т.нар. бронхиолит, който трудно се разграничава от бронхиалната астма. При повтаряне на повече от 3-4 бронхиолита има опасност от развиване на астма. За различните форми на бронхита лечението е различно и се определя от лекаря. Заболяването обикновено преминава в рамките на 7-10 дена. В по-тежките случаи може да се наложи болнично лечение.
При вдишване въздухът преминава чрез ларинкса в трахеята, след това по бронхите и накрая стига до белия дроб. Вътрешните страни на бронхите са покрити със защитни клетки, които имат реснички. И когато там попаднат вредни микроби и се отделят храчки, то ресничките – защитници ги транспортират от далечните крайчета на бронхите към центъра. За това им помага и кашлицата - така бронхите се изчистват по-бързо.
Обърни внимание, че в процеса на заболяването кашлицата се променя. Добре е да можеш да я различаваш – дали е суха или влажна, за да съобщиш на лекаря. В началото като правило кашлицата е суха. Това означава, че все още няма отделяне на достатъчно секрет в дихателните пътища. Просто повърхността на бронхите е раздразнена от възпалението и затова детето кашля.
Обикновено след известно време кашлицата става влажна. Значи има наличие на секрет, който може да бъде воднист, слузест или гноен. Тогава детето започва да отделя храчки. Или както се казва кашлицата започва „да се кърти“. Малките деца не могат да откашлят храчките, гълтат ги и понякога това може да причини повръщане.
Обърни се към лекар веднага щом се появи кашлицата. Бронхитът трябва да се лекува докрай! Ако на някакъв етап от лечението решиш, че детето се чувства по-добре (покашля само сутрин, храчките са намалели) и спреш да даваш предписаните медикаменти, острият бронхит може да премине в рецидивиращ. А повтарящият се бронхит е коварен, защото изтощава стените на бронхите и увеличава шанса за появата на астма. Затова е толкова важно още щом чуеш, че детето кашля, веднага да се консултираш с лекар и да започнеш лечение.
Около 15 % от децата боледуват от бронхит поне веднъж през първите две години от живота си. Обикновено това се случва през зимните месеци или в ранна пролет. Когато детето е болно, ето какво би могла да направиш.
От „бабините рецепти“:
ако детето е над 3 години, няма алергия и само след консултация с лекар може да опиташ:
-цитрусова напитка – три пъти на ден след хранене давай около 100 г прясно изцеден сок от портокал, лимон и грейпфрут. Ако вкуса не се хареса на детето, може да добавиш малко топла вода и мед;
-доматено-чеснова смес – разбъркай сока на 1 кг домати, 1 глава чесън и добави 200 г хрян. Сложи сместа в бурканче и съхранявай в хладилника. Три пъти на ден преди ядене давай на детето по една чаена лъжичка.А ето какво съветва източната медицина:
-според японските целители за бързото оздравяване на детето помага синия цвят (украси стаята с животни, изрязани от синя хартия, облечи мъничето със синя пижамка);
-според източните мъдреци два пъти на ден (сутрин и вечер) трябва да правиш с детето следното дихателно упражнение: бавно, спокойно и дълбоко да вдишва през устата, а издишването – разделено на няколко кратки „порции“ (все едно че се смее над болестта „Ха, ха, ха!“). Направете упражнението 16 пъти с вдишване и издишване през устата, а след това и през носа.
!!! Не забравяй: още щом чуеш, че детето кашля, веднага го заведи на лекар. Всякакви форми на лечение (особено алтернативните методи) прилагай само след консултация със специалист, за да бъдат резултатите успешни.!!!
Всяка година много деца се разболяват от грип, като при някои от тях настъпват...
Получаването на оптималното количество витамини, микроелементи и минерали през...
От изключително значение е как се грижим за правилната стойка на растящото...
Ако искаш да имаш бебе и вече си открила подходящия татко, значи е време да се...
Много хора се притесняват да не напълнеят или да не изхарчат спестяванията си...